Projekt - Objavujme a spoznajme klenoty Kysúc

V roku 2021 bola obci Makov poskytnutá dotácia zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky...

na podporu kultúry osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva v sume 2 000 eur na podporu realizácie projektu s názvom Objavujme a spoznajme klenoty Kysúc.

Projekt bol  zameraný na znevýhodnených občanov. Cieľom projektu je priblížiť osobám so zdravotným postihnutím, seniorom a iným znevýhodneným skupinám región Kysuce. Hoci tu žijú mnoho zaujímavostí zostáva pre verejnosť skrytých , preto chceme počas šiestich mesiacov predstaviť v rámci podujatí bohaté kultúrne a historické pamiatky, významné osobnosti, folklór, tradičnú kuchyňu , zvyky a historické zaujímavosti, nebudú chýbať regionálni spisovatelia. Pripomenieme si chránené územia a prírodné krásy. Projekt chceme realizovať kreatívne, rôznorodo a zaujímavo. Využijeme široké spektrum možností, od besied s regionálnymi spisovateľmi, prezentácii, realizácia tvorivých dielní, výstav. Oživíme tradičné remeslá, ochutnáme tradičné jedlá regionálnej kuchyne. Zrealizujeme prednášky s historikmi, etnológmi. Navštívime Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici – vo Vychylovke s historickou úvraťovou lesnou železničkou. Za prírodnými krásami vycestujeme do Oščadnice do Národnej prírodnej rezervácie Veľká Rača (1236 m). Pri príležitosti mesiaca úcty k starším zorganizujeme hudobné podujatie v ktorom budú účinkovať kysuckí umelci. Z projektu zakúpime literatúru regionálnych autorov, alebo knihy ktoré o regióne pojednávajú. Knihy budú využité v obecnej knižnici pre potreby čitateľov, najmä pre znevýhodnené skupiny a seniorov, ktorí počas pandémie našli opäť cestu do knižnice a začali tráviť čas čítaním. V roku 2020 práve seniori a znevýhodnené skupiny tvorili vyše 50% počet návštevníkov knižnice. Realizácia projektu v konečnom dôsledku prinesie pre cieľovú skupinu i ostatnú verejnosť pozitívum v rozšírení vedomostí a informácií v oblasti regionálnej výchovy.

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky“

Dátum vloženia: 2. 8. 2021 8:34
Dátum poslednej aktualizácie: 12. 1. 2022 8:37