Pamätník Tri kríže na Stratenci s dodatkovou doskou

Pamätník Tri kríže na Stratenci s dodatkovou doskou  1

STRATENEC - Malebné a veľmi zaujímavé miesto na hrebeni Javorníkov sa nachádza v katastrálnom území obce Makov a cez ktoré prechádza hlavná turistická trasa.

Určite učarovalo nejednému návštevníkovi svojimi výhľadmi na Vsetínske vrchy, Radhosť, Smrk, Lysu Horu a na juh zase na Považie, Strážovské vrchy. Úchvatný výhľad býva umocnený výskytom chránených vzácnych rastlín ako: kychavica biela, ľalia zlatohlavá, omej pestrý, mochna zlatá, chrpa horská a ďalšie.
Novodobá história oblasti bola v r. 1969 obohatená o pamätník Tri kríže - na pamäť oslobodenia prihraničných obcí Svobodovou armádou v r. 1945

To je krátka informácia - pre nás o dobre známom Stratenci,ktorý sa nachádza blízko Veľkého Javorníka (1071 m.n.m),nad Gežovým sedlom smer Portáš,Kohútka.
Ešte minulý rok listom kontaktovala nášho starostu p.Martina Pavlíka istá pani Dr.Marie Mikulcová,pani učiteľka na dôchodku z Velkých Karlovíc. V liste podrobne opisala,že zistila mená dvoch neznámych vojakov zo Stratenca a že by si títo mladí hrdinovia zaslúžili,aby sa z neznámych stali známy.Všetci traja mladí chlapci zo Slovenska,ktorí zahynuli na konci vojny sú pochovaní na cintoríne vo Veľkých Karloviciach a na pomníku už majú zverejnené svoje mená. Náš starosta vycestoval do Velkých Karlovíc za pani Mikulcovou,kde mu táto dáma opäť vyrozprávala celý príbeh z jej  listu “Neznámí - známí vojíni z Javorníků..

Citát z výkladu p. Mikulcovej: "Během pátrání v mnoha archivech se autorům knihy „Poslední výstřely“ podařilo dohledat jména „našich“ dvou neznámých vojínů, kteří padli 3. 5. 1945 při osvobozování naší obce. Jsou jimi vojíni Rudolf MIKO,nar.13.8.1921 v Tolčemeši,okres Sabinov a Ludvík SOMOŠI,(tiež mladý chlapec,zatiaľ  bez  upresňujúcich údajov ale pravdepodobne pochádzajúci z východného Slovenska z okolia Košíc) - členové 3. čs. brigády, 4. praporu. Snad se po 75 letech podaří vrátit oběma mužům jejich jména na hrobové desky i na desku památníku na Ztracenci.”

Po oboznámeni sa s písomnosťami starosta obce prisľubil pani Mikulcovej,že obec Makov osadí dodatočnú tabuľu a uvedie fakty na pravú mieru a že ju na najbližšie výročie oslobodenia spoločne “uvedú do života” priamo na Stratenci. Aby sa nenarušilo umelecké dielo pamätníka z roku 1969,starosta oslovil nášho šikovného rezbára p.Jozefa Šimeka a dohodli sa,že osadíme nenápadný dodatkový kameň z makovských lesov a za pomoci šikovných rúk p.Šimeka sa tam vytesajú mená padlých hrdinov a maličký erb našej obce. A stalo sa.

Dňa 8.5.2022,symbolicky na 77.výročie oslobodenia ČSR p.starosta spolu s p.Šimekom autom zamierili do Veľkých Karlovíc,kde k ním pristúpila pani učiteľka Mikulcová a spoločne sa vydali na Stratenec,kde odhalili tabuľu s dvoma (ne)známymi vojakmi. Okrem toho,že sme dojatej p.Mikulcovej splnili prianie sme si hlavne uctili pamiatku vyhasnutých mladých životov v tejto velmi tragickej a nezmyselnej vojne.

OBEC MAKOV AKO JEDNA Z POSLEDNÝCH OSLOBODENÝCH OBCÍ NA SLOVENSKU SI CTÍ HRDINSTVO NAŠICH PREDKOV,KTORÍ POLOŽILI SVOJE ŽIVOTY ZA NAŠU SLOBODU.

Dátum vloženia: 10. 5. 2022 15:24
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 5. 2022 14:40