Obec Makov
Makov 60, 023 56 Makov
V uplynulých dňoch sme si opäť pripomenuli významný medzník v dejinách našej novodobej histórie - Slovenské národné povstanie.Obec Makov už tradične, v spolupráci so ŽSK, Okresným úradom Čadca a SZPB pripravili pietny spomienkový akt. Uskutočnil sa dňa 28. augusta 2017 pri Pamätníku 1. čs. brigády J. Žišku pri Valašskom šenku, kde zúčastnení položili vence a kvety a vzdali hold všetkým, ktorí za našu slobodnú budúcnosť položili svoje životy.
Regionálnych osláv sa zúčastnili:
Ing. Juraj Blanár – poslanec NR SR a predseda ŽSK, p. Martin Pavlík, starosta obce Makov, PhDr. Peter Šimčisko – prednosta Okresného úradu v Čadci , Tauras Spokevičius - radca Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku, plk. v.v. Juraj Drotár – podpredseda Ústrednej rady SZPB a predseda Oblastného výboru SZPB v Žiline, gen. K. Joch za Ministerstvo obrany SR, P. Lessy – tajomník veľvyslanectva ČR na Slovensku, P. Kořenek – poslanec Parlamentu ČR, poslanci ŽSK, delegácie odbojárov z ČR a SR, odbojári z Kysúc, skupina motorkárov z ČR, SR, RF a PR.
Pietneho aktu sa zúčastnili aj predstavitelia samospráv. Primátor mesta Turzovka Mgr. Ľubomír Golis,prednosta MsÚ Ing. Marián Masnica,starosta obce Makov Martin Pavlík, starosta obce Korňa Štefan Belko,starosta obce Čierne Ing. Pavol Gomola, starosta obce Staškov Ladislav Šimčisko, starosta obce Hutisko-Solanec Ing.Vladimír Petružela, starosta Velkých Karlovíc Miroslav Koňařík a ďalší hostia a občania.
Prítomní hostia vo svojich prejavoch pripomenuli, ako je potrebné vážiť si históriu, pripomínať si, čo nás doviedlo medzi vyspelé štáty civilizovaného sveta, nezabúdať na tých, ktorí sa aktívne postavili na odpor fašizmu a zapojili sa do SNP. Boli to skutoční hrdinovia, hrdinovia, ktorí si zaslúžia náš veľký obdiv a naše veľké uznanie. To, že si každoročne pripomíname SNP, je iba maličkou a nepatrnou úctou, ktorú si všetci títo hrdinovia zaslúžia.V mnohých príhovoroch bol pripomenutý aj viacrozmerný odkaz SNP, pre dnešok aktuálny odkaz – nedávať priestor extrémistom a brániť hodnoty slobody a demokracie.V závere slávnosti odovzdal p. Juraj Drotár medailu príbuznej neb. p. Ľudmily Lučanovej, ktorá jej bola udelená in memoriam.Po skončení oficiálnej časti pietnej spomienky odzneli piesne FS Makovanka z Makova a speváckeho súboru Slnečnice z Čadce.
Po | Ut | St | Št | Pia | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |