1Balíčky plné lásky a prekvapení.Zariadenie pre seniorov pri príležitosti mesiaca úcty k starším každoročne navštevujú žiaci Základnej školy s krásnym folklórnym programom FS Makovníček.Tento rok je však všetko inak. Obdobie, ktoré zažívame je ťažké. Svoje o tom vedia nielen žiaci, učitelia, rodičia, ale najmä osamelí ľudia ktorí sú umiestnení v rôznych zariadeniach.

Originálny darčekStredajšie dopoludnie sa zdalo celkom obyčajné. To sme ešte netušili, aké prekvapenie na nás čaká. Keďže sa naše babičky radi parádia, vyhoveli sme ich želaniu a na pracovnej terapii sme sa venovali výrobe náramkov a náhrdelníkov. Dokonca sa k nám pridali aj deduškovia. Bola radosť pozerať sa na ich zručnosť, na pekné a najmä vkusné výrobky. 
Spoza okna nás hrialo slniečko keď sa zrazu spopod okien jedálne začal ozývať detský džavot. Neverili sme vlastným očiam! Na záhrade sa to hmýrilo deťmi z našej MŠ. Malilinkáči, malkáči aj veľkáči sa pripravovali na svoje vystúpenie. Spievali, recitovali aj tancovali a to všetko pod oknami na záhrade za plotom. Dokonca priniesli aj darčeky. Dva veľké vlastnoručne vyrobené koše ovocia a zeleniny. Seniori sa spoza okien, so slzou šťastia a úsmevom na tvári tešili z nečakanej návštevy.
Ďakujeme Vám pani učiteľky aj Vám deti za ORIGINÁLNY darček. Vážime si, že ste nezabudli na našich starkých a napriek obmedzeniam našli spôsob ako im poblahoželať k ich októbrovému sviatku. Vaše koše zdobia našu jedáleň a budú nám pripomínať dnešný krásny sviatočný deň.
View the embedded image gallery online at:
https://www.makov.sk/zivot-v-zps#sigProId10bded0127

Mladosť má krásnu tvár a staroba zase dušuTýchto niekoľko slov dokonale vystihuje obdobie, ktoré je pre mnohých ľudí „strašiakom“. Áno, staroba to sú hlboké vrásky, boľavé kríže, šediny, niekedy osamelosť a pocit zbytočnosti, ale nemusí to byť pravidlo. Toto obdobie v živote človeka dokáže byť rovnako krásne ako každé iné, samozrejme primerane k zdraviu. Seniori chcú byť prospešní svojmu okoliu, deliť sa o rokmi nadobudnuté skúsenosti, rozdávať rady.

Pracovná terapiaPracovná terapia je vo všeobecnosti definovaná ako odborný úkon, ktorého cieľom je získať pracovné návyky a zručnosti človeka pri vykonávaní pracovných aktivít pod odborným vedením. V našom ZPS sa snažíme pracovanou terapiou upevňovať sebaobslužné návyky našich seniorov a rozvíjať ich pracovné zručnosti v rámci ich zdravotných schopností, možností a vôle.

Remeslo má zlaté dno Ľudová múdrosť, ktorej podstatu tradovali naši predkovia už od dávna. Jej význam sa dnes znásobuje o to viac, že v obraze dneška zahlteného technológiami a výdobytkami modernej techniky, je tradičné remeslo skôr výnimkou ako pravidlom. Dielňu ľudových remesiel si vyskúšali koncom augusta aj klienti Zariadenia pre seniorov v Makove.

Augustové aktivity v ZPSMaškrtné dopoludnie.
Klienti ZPS sa stretávajú pravidelne v pondelky a stredy pri rozličných aktivitách. Keďže nám začal nový mesiac, spravili sme si v pondelok takpovediac malú pracovnú poradu, na ktorej sme ich informovali o nadchádzajúcich aktivitách, ktoré nás čakajú v auguste. Pri tejto príležitosti nám pani Anička Ferenčáková/ jedna z klientov ZPS/ pripravila chutné občerstvenie.

Záujmová činnosť v ZPS Makov Umelecká tvorba: dôležitým aspektom je podpora tvorivých schopností a vzájomný rešpekt. Umelecká tvorba, ktorej hlavnou zložkou je výtvarná činnosť obohacuje tvorivosť, posilňuje sústredenie, vnímavosť, sebavyjadrenie, sebareflexiu, vizuálne a verbálne usporiadanie zážitkov, uvoľnenie a nadhľad. Klienti sa učia spoznávať farby a ich význam, pracujú s rôznymi maliarskymi potrebami a využívajú pri tom svoju fantáziu a predstavivosť.

Grilovačka v ZPS "Aktívne žiť a tešiť sa z každej chvíle" - to je motto seniorov v ZPS Makov. Našou snahou je pre všetkých klientov vytvárať v rámci sociálnej terapie priestor pre stretávanie sa a spájanie spoločných záujmov. Podporujeme a rozvíjame ich aktívny prístup k životu, motivujeme ich k rôznym činnostiam.Podporujeme a rozvíjame ich aktívny prístup k životu, motivujeme ich k rôznym činnostiam.

Skupinová vychádzka Využili sme pekné počasie a v rámci terapie sme sa s klientmi nášho Zps vybrali na krátku vychádzku po obci, ktorú sme spojili s návštevou reštaurácie. Kávička, pivo, pohárik vínka alebo ovocný pohár. Vybrať si bolo z čoho. Rozprúdila sa živá debata, spomínalo sa na staré časy, bolo veselo.Mysleli sme aj na tých, ktorým vychádzku neumožnil zdravotný stav, alebo iné okolností. Tí si dodatočne pochutnali na šťavnatom zákusku vo svojich izbách.