16144119 818121741661056 319333500 nStará ľudová múdrosť hovorí, že roky sa zastaviť nedajú, čo akoby sme chceli. Utekajú a ani nezbadáme a mladosť je už dávno preč. Človek musí počas života prejsť rôznymi cestami. Najprv sa narodí, prejde etapou detstva, dospievania, rozkvetu mladosti až do štádia staroby. Toto všetko už prežila naša spoluobčianka p. Ľudmila Lučanová z Makova, časť Čierne č. 66, ktorá sa dňa 16. januára 2017 dožila krásnych 98. narodenín.

 
K tomuto životnému jubileu jej prišiel zablahoželať starosta obce p. Martin Pavlík s matrikárkou, Ivetou Chromíkovou. Jej vysoký vek si uctili kyticou ruží a darčekovým košom.
Pani Ľudmila Lučanová sa narodia v Makove, v osade Belone. Mala 6 súrodencov, žiaľ všetci ju už predišli do večnosti. S manželom Pavlom vychovali spolu 4 synov – Ladislava, Miroslava, Štefana a Milana. Dnes jej robí radosť aj 7 vnúčat a 10 pravnúčat.
V minulosti mala veľmi rada ručné práce, kým jej to zrak dovoľoval, vyšívala prenádherné obrazy, záclonky, obrusy. Rada čítavala. Vášnivou záľubou od detstva jej boli piesne, spev, tanec, rada varila, piekla. Jej vitalitu sme mohli obdivovať ešte donedávna.
V roku 2015 bola p. Lučanová ocenená pamätnou medailou k 70. výročiu SNP a ukončenia 2. svetovej vojny, ktorú jej udelil minister obrany SR. Je najstaršou účastníčkou odboja v celom regióne Kysúc, Bytče, Rajca a Žiliny, v dobe SNP bola až do oslobodenia pomocníčkou partizánov.
Našej milej najstaršej spoluobčianke ešte raz prajeme všetko najlepšie, mnoho zdravia, šťastia, pohody v kruhu svojej rodiny a hlavne nech sa dožije okrúhleho 100.- ho výročia.