Osobnosti obce
- Podrobnosti
Ladislav Marschalko – učiteľ, organista, kronikár- sa narodil 16. 4. 1915 v našej malebnej dedinke pod horami v Makove. Narodil sa ako piaty syn učiteľa – organistu Jozefa Marschalka a jeho manželky Heleny. Tu, v Makove, prežil aj svoje detstvo a vychodil Národnú školu ročníky 1.-5., ktoré absolvoval spolu so svojím bratom Júliusom. Po jej ukončení chodil na Reálne gymnázium do Žiliny a neskôr na Učiteľský ústav v Turčianskych Tepliciach. Odtiaľ prichádza pôsobiť ako učiteľ do rodného Makova. Makovu zostáva verný až do roku 1971, kedy odchádza učiť do Čadce. V Čadci sa usadil aj s manželkou.
- Podrobnosti
Ján Gotčár (Gočár) (1823 – 1883) – makovský rodák, ktorý významne prispel k zmene školského systému v Uhorsku, bol významný národovec, publicista a spoluzakladateľ Matice slovenskej. Narodil sa 1. júna 1823 v Makove a zomrel 19. augusta 1883 v Bratislave – Rači.
Po absolvovaní katolíckej teologickej fakulty v Banskej Bystrici pôsobil ako kňaz v Pešti. Revolučné roky 1848-49 prežil opäť v Banskej Bystrici ako profesor gymnázia a tajomník výboru Zvolenskej stolice, aktívne podporujúc štatoprávne snahy o národnú emancipáciu Slovákov. V päťdesiatych rokoch bol najskôr riaditeľom gymnázia v Užgorode a potom hlavným dozorcom škôl v rumunskom Veľkom Varadíne (slov. historický názov mesta Oradea). Mal veľký podiel na založení Matice Slovenskej. Spolu s V. Paulíny-Tóthom a J. Franciscim tvoril delegáciu, ktorá Kráľovskej námestnej rade vo Viedni predložila žiadosť o povolenie Matice Slovenskej. Spoluzakladal slovenské katolícke gymnázium v Kláštore pod Znievom a podporoval duchovne i materiálne slovenských katolíckych študentov.
- Podrobnosti
Ján Lendvai (1881 - 1931) - (pôv. Lušniak, príp. Lušňák) pedagóg a činovník v oblasti školstva a kultúry, vysokoškolský profesor v Debrecíne. Narodil sa 19. októbra 1881 v Oščadnici, okr. Čadca a zomrel 19. augusta 1931 v Prievidzi. Vo verejnosti je známy ako učiteľ (získal 3 doktoráty ThDr., PhDr., RNDr.), spisovateľ (bol reálnym kandidátom na Nobelovu cenu), prírodovedec a agronóm. Vedeckú činnosť rozvíjal v biológii bakteriológii, fyziológii, anatómii a v mikroskopickej technike.
- Podrobnosti

- Podrobnosti
Milan Greguš sa narodil 19. 9. 1934 na hrebeni Javorníkov, v osade u Greguší. V roku 1962 sa stal prvým slovenským absolventom odboru "reštaurovanie umelecko-historických" pamiatok na VŠMU v Bratislave. Jeho prvou významnou prácou bolo reštaurovanie najstaršieho štvorkrídlového gotického oltára z roku 1380 z majetku SNG. Spolupracoval na architektonicko - historických prieskumoch Bratislavského hradu a reštaurovaní mnohých bratislavskýh pamiatok, napr. palác De Pauly, reštaurácia u Dežmára, domy na Klariskej ulici, Rybárka brána. V roku 1968 odchádza z Bratislavy na stredné a východné Slovensko.
- Podrobnosti