vianočné bankyVianoce sa spájajú sa s vôňou ihličia, vanilky, oblátok, škorice. K Vianociam neodmysliteľne patrí krásne vyzdobený vianočný stromček. Voľakedy si ľudia vyrábali ozdoby sami, z prírodných materiálov. Ručne vyrobené dekorácie sú vždy tak trochu iné než tie kúpené. Majú v sebe väčšie čaro a vytvárame si k nim osobný citový vzťah. Nášmu domovu vdýchnu to pravé kúzlo Vianoc a premenia ho na čarovné miesto. Rozhodli sme sa, že v rámci projektu  Objavujme a poznajme klenoty Kysúc, si klienti Zariadenia pre seniorov v Makove vlastnoručne vyrobia a vyzdobia miesto ktoré je teraz ich domovom.

V štyroch cyklických tvorivých dielňach vyskúšali  rôzne techniky zdobenia  sklenených vianočných ozdôb. Zdobili  výtvarnými technikami, ktoré sa už dlhé roky požívajú  na Kysuciach. Prvé kysucké vianočné ozdoby sa oficiálne začali vyrábať vo výrobnom  družstve OKRASA Čadca v roku 1954. Okrasa sa sa do dnešných čias špecializuje výhradne na tradičnú výrobu sklenených vianočných ozdôb. Výroba je zameraná na ručnú prácu bez využitia strojov ,čo zaručuje originalitu každého kusa výrobku. Na pomoc sme si pozvali lektorku, ľudovú remeselníčku Danielu Perďochovú, ktorá  okrem praktických ukážok techniky výzdoby porozprávala o histórii vianočných ozdôb na Kysuciach. Starenky a starčekovia vyzdobili vianočné banky, srdiečka, mištičky na sviečky a svietniky. Počas stretnutí pospevovali koledy, v rozhovoroch si zaspomínali na časy detstva, mladosti a občas vypadla aj slza. Niektoré klientky zariadenia boli dokonca v Okrase zamestnané  a svoju prácu nezabudli. Napriek triaške rúk či meravých prstov snaživo a sústredene vytvárali svoje malé umelecké diela, jedinečné originály, ktoré budú ozdobou ich príbytkov. Krásne vyzdobený stromček pri vchode do zariadenia pre seniorov vykúzlil tú správnu vianočnú atmosféru. 

Projekt Objavujme a spoznajme klenoty Kysúc bol podporený z dotácie Ministerstva kultúry SR v programe Kultúra znevýhodnených skupín v podprograme 2.1 Živá kultúra a jej sprístupňovanie . Program je zameraný na podporu kultúrnych aktivít osôb so zdravotným postihnutím ( telesným, mentálnym, zrakovým, sluchovým vrátane osôb s psychickými ochoreniami a ochrany duševného zdravia), seniorov a klientov  centier pre deti a rodiny. 

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky“

Zdobenie vianočných baniek 16.11.2021 a zdobenie srdiečok 18.11.2021

Zdobenie mištičiek na sviečky  7.12.2021 a svietnikov 8.12.2021