Orloj v Starej BystriciV rámci projektu Objavujme a spoznajme klenoty Kysúc 22 zdravotne postihnutých , alebo inak znevýhodnených  občanov zúčastnilo zájazdu do Múza kysuckej dediny vo Vychylovke. Skanzen Vychylovka leží v malebnom prostredí doliny Chmúra, ktorá je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho jedinečná flóra a fauna spolu s prekrásnou ľudovou architektúrou vytvárajú neopakovateľnú scenériu. V skanzene sa nachádzajú  zachránené  pamiatky ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli.

V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, ďalej krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. V skanzene je počas prehliadky možnosť  vidieť ukážky práce remeselníkov, vystúpenia folklórnych skupín a súborov s ukážkami pracovného a obradového zvykoslovia, prípravu tradičných kysuckých jedál a iné. Cestou domov sme sa ešte zastavili  pri kysuckom orloji v Starej Bystrici. Orloj je zároveň najväčšia drevená socha na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska.

Zámerom projektu bolo podporiť a rozvíjať kultúrne aktivity, integráciu do spoločnosti a  posilnenie sociálnej súdržnosti zdravotne postihnutých a inak znevýhodnených skupín obyvateľstva.

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky“