26112326 1498287887144842 7832678499871126056 n

 

 

FS Makovníček, ktorý pracuje v rámci CVČ pri ZŠ s MŠ v Makove, má za sebou veľmi štedré Vianoce. Malí i väčší folkloristi priniesli svojím programom mnohým ľuďom dobrej vôle vôňu aj chuť tradičných Vianoc. Pre návštevníkov vianočného jarmoku (10. 12.) pripravili malé pohostenie (o nátierku sa postaral p. Ján Lysík z Penziónu Javorník, Makov – Kasárne).

 

 

Švárne dievčatá v krojoch ponúkali ochutnávku jedla, ktoré v období zimy naši predkovia často konzumovali – tradičný chleba s oškvarkovu mascu. A aby poživeň lepšie chutila, pridali koledy, ktoré najmä staršia generácia kedysi spievala pod oknami svojich príbuzných či susedov.

Vyvrcholením decembrových aktivít Makovníčkarov bol Vianočný koncert (17. 10.) v Kostole sv. Petra a Pavla v Makove. Hlavným účinkujúcim bol MSZ Kysuca, ktorý prednedávnom oslávil 40 rokov svojho trvania. Dirigoval Mgr. art. Ján Procházka, dirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici, sólo spievali Mgr. Dagmar Labáková a MUDr. Vladimír Gajdičiar. V prvej časti programu zneli sakrálne skladby starých majstrov a latinské koledy. Vypočuť si všetky precítene zaspievané skladby bolo skutočne hlbokým zážitkom. Krásne harmónie a zanietený prejav ocenili diváci vrúcnym potleskom a harmonikár FS Makovníček p. Jozef Šimek komentárom: Nikdy som nebol naživo na takomto koncerte. Bolo to prekrásne, cítil som sa ako v nebi.

Druhá časť koncertu patrila ľudovým koledám, ktoré zazneli najskôr v pôvodnej podobe a následne v zborovej úprave. S MSZ Kysuca spoluúčinkoval i FS Makovníček, recitátori Helena Melicherová, Stanislav Soško a Štefka Kubincová. Deti spievali vzácne staré makovské koledy, ktoré súčasníci už nepoznajú. Záver koncertu patril nielen MSZ Kysuca a FS Makovníček. Koledu Zdravie, šťastie, pokoj svätý, ktorú z chórusu hrali makovskí harmonikári, spievali aj členky FS Makovský prameň, Makovanka a speváci z kresťanského spevokolu. Napokon sa pridal celý kostol. Nádhernú atmosféru celého koncertu zavŕšilo anjelské vinšovanie malej Táničky Hričovcovej zo súboru Makovienky. To už boli na nohách všetci diváci, aby ocenili výkon účinkujúcich standing ovation. Záverečná Tichá noc v podaní MSZ Kysuca navodila v každom z prítomných tú pravú vianočnú náladu.

Reťaz vystúpení FS Makovníček však pokračovala ďalej. Na pozvanie Mgr. Stanislavy Kupšovej hneď na druhý deň (18. 12.) žiaci navštívili klientov v Zariadení pre seniorov v Makove. Pre starkých si pripravili tri krátke pásma poskladané z tradičných zvykov, vinšovania a koledovania tak, ako si to mnohí pamätali z čias svojej mladosti. Keď sa k spevu Makovníčkarov pridali i usmiati diváci, bolo to – rovnako ako vďačný potlesk a sladká odmena – pre deti veľkým ocenením.

Malí folklóristi pracovali aj v posledný školský deň (21. 12.) pred vianočnými prázdninami. Radosť a dobrú náladu priniesli zamestnancom firmy DAS, pre ktorých pripravilo vedenie firmy slávnostné posedenie. Mnohé mamy, staré mamy a ostatné tety sa potešili, keď v programe FS Makovníček videli svoje ratolesti, vnúčikov či známe tváre. Deti oduševnene spievali, tancovali a koledovali, za čo si vyslúžili veľký aplauz i poďakovanie v podobe sladkých balíčkov.

Makovníčkari si dnes užívajú zaslúžený oddych, prázdninové radovánky a tešia sa na nové aktivity a vystúpenia. Ďakujeme, milé deti, za celoročnú prácu, ďakujeme za pomoc i vašim rodičom a všetkým priaznivcom za podporu.
Mgr. Janka Petrovičová