marta1

 

 

Keď hľadané sa stane nájdeným....

Týmito slovami výstižne zakončila svoju novú zbierku básní "TAKTO" autorka Marta Harajdová. Jej kniha bola slávnostne uvedená do literárneho života v sobotu 7. januára 2017 v obradnej sieni Obecného úradu v Makove. Autorka voľne nadväzuje na svoju prvotinu s názvom TERAz , ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2013.

 

V príjemnej atmosfére mrazivého sobotného popoludnia prišlo svoju rodáčku podporiť a vyjadriť jej úctu a obdiv mnoho hostí. Pod režijnou taktovkou Mgr. Janky Petrovičovej a klavírneho doprovodu Katky Lučanovej, sa spoločne všetci ponorili do čarovnej poézie tejto talentovanej poetky. Pôsobivé verše jednej z básní boli dokonca zhudobnené.

Jedinečná zbierka TAKTO má hlbokú výpovednú hodnotu a predstavuje originálnu, neraz až intuitívnu poéziu, plnú citu a pokory. Autorka sa v nej pohráva s bohatou obraznosťou čerpajúcou z prírody i bežného života a odvážne načiera aj do filozofických úvah.“
Zaujímavou robí knihu aj samotná obálka a fotografie doplňujúce text, ktorých autorkou je talentovaná študentka architektúry Mária Kubincová.

Kultúrnej verejnosti bola kniha predstavená v Kysuckej knižnici v Čadci v piatok 27. januára 2017. Prezentáciu zbierky v Čadci viedla pracovníčka Kysuckej knižnice Mgr. Helena Pagáčová a k slovu sa dostal i spisovateľ a publicista Ladislav Hrubý, ktorý stručne zhodnotil tvorbu i talent kysuckej poetky a dlhoročnej členky literárneho klubu Oáza. Pracovníčka kultúry a medzinárodných vzťahov Mestského úradu v Čadci Mgr. Katarína Šulganová ktorá interpretovala autorkine básne vyjadrila názor, že zbierka Marty Harajdovej by si zaslúžila širšiu podporu na literárnej pôde Slovenska a vysoká úroveň a kvalita prezentovanej poézie ju milo prekvapila.

Zbierku možno zakúpiť v obecnej knižnici v Makove, alebo v internetových knihkupecstvách distribučnej spoločnosti ZAEX, napr. Kumran.

Medajlón

 

 

Marta Harajdová

Nar. 1.6. 1964 v Martine.
Od roku 1964 žije v Makove.Vyštudovala Strednú ekonomickú školu v Žiline.
Prvú báseň publikovala 1.6. 2005 v týždenníku Kysuce.
Je dhoročnou členkou literárneho klubu Oáza pri Kysuckej knižnici.
V ročníku 2008/2009 a 2009/ 2010 získala čestné uznanie O cenu slovenského učeného tovarišstva v Trnave.
V ankete Kniha Kysúc 2013 získala jej prvá kniha TERAZ 5. miesto