Melocík (785m n.m.) – Pod Čerenkou (915m n.m.) – Nad Zapačou (950m n.m.) – Sedlo Čierna voda (960m n.m.) – Sedlo Bútorky(1050m n.m.) – Chatová oblasť Kasárne(950m n.m.)                           
Trasa je určená pre milovníkov bežeckej stopy. Je nenáročná, vedie hrebeňom Vysokých Javorníkov. Dĺžka trasy je 13,5 km s prevýšením 267m.
Možnosť dopravy: Autobus z Makova - Ústredia alebo z aut. nástupišťa Bytča na Melocík.

Trasa začína pri hostinci Melocík. Po červenej značke sa miernym stúpaním dostaneme na vrch Čerenka. Na vrch Čerenka sa môžeme dostať tiež lyžiarskym vlekom z areálu SKI Makov. Pozvoľným klesaním sa dostaneme do osady Gregušovci, kde môžeme navštíviť drevenú kaplnku so zvonicou. Z osady Gregušovci vystúpame do sedla nad Zapačou. V sedle prejdeme z červenej značky na modrú a pokračujeme na vrch Čemerka, čo je najvyšší bod tejto trasy 1052,3m n.m. Ďalej po modrej značke pokračujeme do sedla Čierna voda, ktoré sa nachádza v prírodnej rezervácií Hričovec. V sedle Čierna voda sa opäť zmení farba turistickej značky, z modrej  na červenú. Vydáme sa  smerom do sedla Bútorky. Z tohto sedla prejdeme po ceste k chatovej osade Kasárne, kde v niekoľkých chatách a reštauráciách  je možnosť obeda a občerstvenia. Z chatovej osady Kasárne sa do ústredia obce Makov dostaneme opäť cez sedlo Bútorky, sedlo Čierna voda a odtiaľ stále po červenej značke do sedla Pindula. Odtiaľ po žltej značke do osady Kopanice, kde je autobusová zástavka. Dĺžka  tejto spiatočnej trasy je 6km.