Bumbálka  (850m n. m.) - Masarykova chata  (900m n. m.) 0.10 h - Smutníky  (840 m n. m.) 0.25 h - Sedlo nad Bitalovcami (760 m n. m.) 0.35 h - Osada Bitalovci (760 m n. m.) - Osada Potok - Centrum (583 m n. m.)
Trasa je určená pre milovníkov bežeckej stopy s miminálnymi skúsenosťami. Je nenáročná, takmer po celej dĺžke klesá. Dĺžka trasy je 7 km. Prevýšenie je  270 m.


Možnosť dopravy: Autobus od rešturácie Oáza o 10:45 na Bumbálku. Je to cez colnicu, nutnosť mať pri sebe doklady.  
Trasa sa začína v známom turistickom stredisku Bumbálka. Tu sa stretávajú hrebene Javorníkov, Vsetínskych vrchov, Zadných hôr a Radhošťských Beskýd. Nahodíme bežky  a po červenej značke, diaľkovej medzinárodnej trase E3, TZT  0633 prejdeme okolo chaty Bumbálka      ( stanovište horskej služby). Ďalej popri niekoľkých menších lyžiarských vlekoch  k Masarikovej chate. Kúsok za ňou sú nádherné výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy        s TV vysielačom na Lysej hore a tiž na Javorníky. Kratučkým ale o to strmším spádom sa spustíme do Smutníkov. Odtiaľ odbočíme na  modrú značku č. 2673. Ideme kúsok cez les a sme v osade Hlboké, na konci ktorej, pri kaplnke je križovatka viacerých turistických ciest. Murovaná kaplnka stojí na pomedzí troch obcí. Makova, Vysokej nad Kysucou a moravskej Bílej. Ak chceme ostať v makovskom chotári, tak ďalej pokračujeme po modrej cez osady  Bitalovci a Potok do ústredia Makova, priamo k železničnej a autobusovej stanici.