makovnikPetropavlovské hody sú pre makovanov každoročne veľkým sviatkom. Dávajú ľuďom priestor, aby sa prejavili vo vzťahu ku kresťanským tradíciám a zároveň im ponúkajú možnosť na vzájomné rodinné a priateľské stretnutia. Spoločne sa na nich stretávajú nielen makovania, rodáci, susedia z okolitých obcí, ale aj zahraniční návštevníci. Hodový program začal už v stredu 27. júna slávnostnou sv. omšou Te Deum, ktorá bola poďakovaním za ukončenie šk. roku 2017/2018.

 

V stredu podvečer sa v DK pod vedením Katky Lučanovej uskutočnil Absolventský koncert žiakov Základnej umeleckej školy M.R. Štefánika, ktorá má na Makove elokované pracovisko. Štyria absolventi Alžbetka Šobichová, Štefánia Kubincová, Nikola Bohačiková a Filip Bacula predstavili skladby klasikov i klavírne úpravy filmových a populárnych skladieb. Hosťami programu boli: Barborka Dienešová, Natálka Bugalová a Klaudia Brezinová. Vo štvrtok 28. júna sa so škôlkou lúčili naši predškoláci. Na programe sa zúčastnili okrem rodičov a starých rodičov i pán farár a zástupcovia základnej školy a samosprávy obce. Tradičný večerný pochod ku prameňu Kysuce, ktorý organizoval NF Makové zrnká prilákal 35 účastníkov. Nenáročná prechádzka v príjemnom počasí padla všetkým vhod. Vyvierajúca voda z prameňa ich občerstvila a odmena v podobe chutných palaciniek v penzióne Poľana zasa nasýtila. Koniec školského roka a záverečný program deviatakov, ktorí opustili brány našej základnej školy pripadol na piatok 29. júna. Pri tejto príležitosti dostal každý žiak od obce Makov ako prázdninový darček vstupenku na kolotoč. Piatkový večer patril športu. V areáli multifunkčného ihriska v Čiernom uskutočnil 24. ročník futbalového turnaja O pohár starostu obce. Zaregistrovali sa štyri družstvá. Putovný pohár získali chlapci z Čierneho. Druhé miesto patrilo tímu Makov Originál Farben, tretí skončil FC Rumík Melocík. Cena útechy potešila Divé zvery. 

V sobotu 30. júna sa v našej farnosti konala Sviatosť birmovania, ktorú vyslúžil generálny vikár Mons. Marek Hriadel, ThLic.
K hodovej nedeli neodmysliteľne patria sv. omše, stánky, medovina, kolotoče a samozrejme makové koláče a frgále. Na jarmoku nechýbali ani tohto roku. Svoje zastúpenie mali  aj zruční ľudoví remeselníci a stánky s chutným jedlom a poľovnícky a hasičský guláš. Program uvádzala moderátorska dvojica Dominika Kminková a Denis Nevidzan. Spestriť hodový program prišli  deti z FS Makovníček, Mažoretky, FS Makovanka, FS Makovský prameň, Muzička spod Grúňa, Heligonkári Štefana Stopku a kapela GRAPA.
Prekvapením a zaujímavým zážitkom najmä pre najmenších bolo Choduľové divadlo z Vranova nad Topľou s interkatívnym programom. Hodovú nedeľu zakončila skvelým koncertom známa žilinská kapela AYA , ktorá publikum rozospievala a roztancovala.

 

Podujatie bolo podporené KOCR Žilinský turistický kraj.